تنگه کریان منطقه ای دست نخورده

ساخت وبلاگ
چکیده : تنگه کریان منظره ای طبیعی در قلب کوه های دولاب قشم قشم بزرگ ترین جزیره‌ی مسکونی ای... با عنوان : تنگه کریان منطقه ای دست نخورده بخوانید :


از آنجا که با توجه به گرم وخشک بودن منطقه، آب شیرین ذخیره شده ارزش بالایی دارد،این چاهها محل ذخیره آب باران می باشند.این کانال ها و چاههای تنگه کریان،قدمتی باستانی دارند و از زمان های دور برای تامین آب شیرین اهالی ، این بخش از جزیره مورد استفاده قرار می گرفته است.

تنگه کریان منظره ای طبیعی در قلب کوه های دولاب قشم


صنایع دستی این منطقه
در تنگه کریان جزیره قشم گرگورسازی از دیگر صنایع دستی مردمان جزیره‌ی قشم به شمار می‌آید. گرگور تله‌های سیمی و نیم‌دایره شکلی است که به‌عنوان وسیله اصلی صیدماهیان کف‌زی از آن‌ها استفاده می‌شود و گرگورسازی در حال حاضر به خاطر کمبود و گرانی سیم مخصوص آن که وارداتی است رونق گذشته را ندارد اما در صورت تهیه و تامین سیم آن در آبادی‌های صیادی جزیره‌ قشم ساختن گرگور کم و بیش رواج دارد. کوزه گری، گل‌دوزی، برودوزی نیز از دیگر صنایع دستی شهرستان قشم به شمار می‌آیند. از نظر کشاورزی، به ویژه باغ‌داری، شهرستان قشم جایگاهی در حد خودکفایی دارد و از مکان های زیر کشت آن می توان رمکان، توریان، کوشه، کاروان، دیرستان را نام برد. از نظر صنعت و معدن نیز این شهرستان غنی است و از لحاظ جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی دارای جایگاه ویژه‌ای در استان هرمزگان بوده و اهمیت بسیار زیادی دارد.

تنگه کریان منظره ای طبیعی در قلب کوه های دولاب قشم


سواحل زیبا و رویایی خلیج فارس ، جنگل های حرا ، غار خوربس ، کیش کوه یا نمکدان در سی و پنج کیلومتری خاور باسعیدو ، کوه های اسب رستم و کلاه رستم در حدود پنج کیلومتری جنوب خاوری قشم، دره هشتاد گزی در جنوب باخترقشم و دره سیاه کوه‌ در جنوب خاور قشم ، برخی از جادبه های طبیعی شهرستان قشم را تشکیل می دهند. این در حالی است که ده ها اثر تاریخی و باستانی در این ناحیه وجود دارد و نیز بازارهای متعدد خرید ، از سنتی تا مدرن در این شهرستان به بازدیدکنندگان خدمات ارائه می کنند و همچنین می توان از تنگه کریان قشم هم بازدید کرد.

تنگه کریان منظره ای طبیعی در قلب کوه های دولاب قشم

 

گردآوری و تنطیم : سفربین

مطالب مرتبط : قشم سرزمین طلایی گردشگری  10 جاذبه برتر قشم

 

...
نویسنده : sami بازدید : 24 تاريخ : يکشنبه 22 بهمن 1396 ساعت: 15:04