گرمه روستایی در قلب اصفهان

ساخت وبلاگ
چکیده : گرمه روستایی با قدمت چندین هزار ساله تورهای ارزان داخلی روستای گرمه یکی از جاذبه‌های دیدن... با عنوان : گرمه روستایی در قلب اصفهان بخوانید :

گرمه نام روستایی در شهرستان خور و بیابانک است. این روستا به واسطه وجود یک قلعه باقی‌مانده از دوران ساسانی، یک چشمه، برکه‌ی آب، نخلستان‌های خرما و درختان انار، زرد آلو  و... مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.
تقریبا پانزده سال پیش فردی به اسم مازیار آل داوود که از اهالی عروسان بود به همراه همسر فرانسوی‌اش برای دیدار از سرزمین مادری به اینجا بازمی‌گردد. او با شناخت منطقه و ذوقی که داشت خانه‌ای قدیمی را بازسازی و به عنوان اکولوژ میزبان جهانگردان و گردشگران کویر کرد. با این حرکت، مازیار به همراه همفکرانش در روستاهای اطراف باعث رونق صنعت گردشگری و سطح زندگی مردم شد.
روستای گرمه از آنجاییکه به بار نشستن خرما از یک درجه حرارتی به بالا امکان‌پذیر است و کویرهای مرکزی ایران دارای زمستان‌های سردی هستند خرمای مرغوبی در آنها به بار نمی‌شیند. اما گرمه از معدود روستاهای خور و بیابانک است که زمستان خیلی سردی ندارد، به همین علت دارای نخلستان‌های زیادی است و خرمای بسیار خوبی دارد. نکته‌ی جالب و عجیب این است که درختان خرما در اینجا در کنار درختان زردآلو بار می‌دهند.

گرمه روستایی با قدمت چندین هزار ساله


دیدنی های روستای گرمه
این روستای زیبا و دیدنی جاذبه‌های بی شماری دارد که باعث شده جهانگردان و توریست‌های فراوانی از اکثر مناطق جهان برای دیدن این جاذبه‌ها به گرمه روی می آورند، گرمه ، قدمت چندین هزار ساله دارد، در اطراف آن چشمه آب معدنی قرار دارد که خاصیت درمانی دارد .
نخلستان بسیار زیبا و باورنکردنی آن در قسمت جنوبی به کوهی فیل مانند متصل شده است . در فصل بهار و پاییز و زمستان بسیار خوش آب و هوا است . قلعه بسیار قدیمی و چهار طبقه گرمه که متعلق به دوران  ساسانیان است در این منطقه خودنمائی می‌کند .
چشمه آب معدنی آن هزاران سال است که از دل کوه می جوشد، در اطراف گرمه بیابان‌ها و مزارعی وجود دارد که در هر گوشه از آن دسته‌های شتر به راهپیمائی مشغولند ریگزارهای وسیع که شن‌های روان آن به هنگام باد به رقص در می‌آیند تماشایی به قدری که دوست دارین لختی را بر زمین، دست به چانه نشسته و آنها را تماشا کنید.
خانه‌های گرمه که در ردیف بر روی تپه‌های خاره بنا شده اند که مشرف به نخلستان آن است بازهم یکی از همان دیدنی های ساده ای است که در عین ساده بودنش آدمی را مجذوب خود می‌کند، قدمت قلعه و مسجد آن به هزاران سال پیش بر می‌گردد، این منطقه دو امامزاده دارد.

گرمه روستایی با قدمت چندین هزار ساله
صنایع دستی روستای گرمه
صنایع دستی گرمه که همه از برگ‌های خرما درست شده اند به همه نقاط جهان رفته و هر توریست به عنوان سوغات آن را همراه خود می برد، مردم گرمه به زبان پهلوی که اصیل‌ترین و قدیمی‌ترین زبان ایرانیان است صحبت می‌کنند.  

گرمه روستایی با قدمت چندین هزار ساله

 

...
نویسنده : sami بازدید : 20 تاريخ : پنجشنبه 5 بهمن 1396 ساعت: 3:02